Get Adobe Flash player

Dzień Otwarty 2014

"Każdy człowiek ma prawo do szczęścia i swego

miejsca w społeczności."
                                                                                             Maria Grzegorzewska

We wrześniu 2014r. realizowaliśmy projekt dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich pt. „Sztuka drogą do integracji” wraz z Fundacją Rozwoju Podkarpacia dla Młodych „Orzeł” z Ustrzyk Dolnych i Gminą Brzozów oraz przy współpracy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich ze Starej Wsi i Sołtys Starej Wsi.

Ideą przewodnią projektu było stworzenie podstaw do poznania się i wzajemnej integracji podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z uczniami gimnazjum Zespołu Szkół w Starej Wsi, członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalną społecznością Gminy. 

W ramach projektu w pierwszej kolejności odbyły się warsztaty rękodzielnicze,      w których brała udział młodzież z 3 –ciej klasy gimnazjum ze Starej Wsi wraz z naszymi uczestnikami.

Warsztaty rękodzielnicze miały dwa główne cele. Jednym z nich była integracja młodzieży i naszych podopiecznych. Drugim celem było przekazanie młodzieży wiedzy, jak również umiejętności praktycznych dotyczących pracy w różnych technikach rękodzielniczych, w których na co dzień wykonują prace uczestnicy naszego ośrodka. Młodzież zgłębiała tajniki ceramiki, wikliniarstwa, papieroplastyki, bibułkarstwa, witrażu, stolarstwa, wykonywania kompozycji kwiatowych oraz malarstwa. Niektóre z tych technik rękodzielniczych należą obecnie do tak zwanych rzemiosł ginących. Część z wykonanych prac młodzież mogła zabrać do domu, jako pamiątkę. 

Kolejnym etapem były w warsztaty integracyjno- fotograficzne prowadzone przez p. Adama Milewskiego, aktora W-11, w trakcie których można było dowiedzieć się, jak wygląda praca na planie filmowym oraz jak robić dobre zdjęcia.

Prawdziwa integracja nie obyłaby się bez wycieczki. Młodzież i uczestnicy pojechali do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie uczestniczyli w warsztatach malowania na szkle i prelekcji na temat wykonywania różnych przedmiotów użytkowych i artystycznych ze szkła. Dzień zakończył się obiadem oraz wspólnym śpiewaniem w autobusie w drodze powrotnej. 

bwd  Strona 1/4  fwd

Wyjątkowymi zajęciami integracyjnymi były warsztaty kulinarne z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich ze Starej Wsi. Panie w trakcie 3 - dniowych spotkań przekazywały naszym uczestnikom wiedzę dotyczącą przygotowania potraw regionalnych. Wszystkie przekąski, wyroby regionalne były przeznaczone do degustacji dla każdego przybyłego na Dzień Otwarty.

bwd  Strona 1/2  fwd

Największym wyzwaniem projektu była organizacja Dnia Otwartego WTZ w formie pikniku, który odbył się w niedzielę 28 września na boisku przy Zespole Szkół w Starej Wsi.

Impreza była bogata w wiele atrakcji. Odbyły się m.in. pokaz tresury psów wykonany przez Fundację „Razem z psem” z Krosna, kiermasz rękodzieła kilkunastu ośrodków działających na rzecz osób niepełnosprawnych z regionu Podkarpackiego, pokaz jujitsu w wykonaniu Brzozowskiego Klubu Sportowego, pokaz ratownictwa drogowego         w wykonaniu strażaków z OSP ze Starej Wsi, degustacja wyrobów kulinarnych przygotowanych przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich i naszych uczestników w ramach warsztatów kulinarnych, dla chętnych jazda konna.

bwd  Strona 1/11  fwd

Lokalna społeczność mogła zobaczyć występy artystyczne osób niepełnosprawnych z zaproszonych ośrodków. Swój repertuar zaprezentowali uczestnicy z naszego ośrodka,      z WTZ z Krosna i Zgłobnia, gościnnie wystąpił również pan Salvatore Di Pasquale - kierownik ZAZ z Rymanowa .

Zwieńczeniem i główną atrakcją imprezy był występ zespołu BACIARY, który zgromadził największą publiczność. W przerwie występu odbyło się losowaniu nagród. Główną nagrodę - rower, ufundował pan Mirosław Stankiewicz – właściciel firmy AN-KOP    z Domaradza. Pozostali fundatorzy to FUNDACJA POMOCY DZIECIOM IM. STANISŁAWY BIEŃCZAK z Brzozowa oraz SZKÓŁKA ROŚLIN OZDOBNYCH TOMAKA z Trzebowisk. Inne nagrody to m.in. czajnik, wiertarka, solar ogrodowy, sprzęt do grilla.

bwd  Strona 1/3  fwd

Wszystkim sponsorom jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

W trakcie imprezy obsługę gastronomiczną zapewniał Zakład Aktywności Zawodowej z Rymanowa, firma ALTA z Brzozowa oraz Kawiarenka Jordanowska prowadzona przez uczestników i pracowników WTZ z Krosna. 

W przygotowaniach Dnia Otwartego chętnie wzięli udział rodzice naszych uczestników. Niektórzy upiekli ciasto, inni zaangażowali się do podawania ciepłych i zimnych napojów, zupy i ciasta wraz z przedstawicielem firmy ALTA z Brzozowa.

Rodzicom również dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie!

Należy szczególnie podkreślić fakt, że młodzież, która brała udział w warsztatach rękodzielniczych, zaangażowała się jako wolontariusze i pomagała osobom niepełnosprawnym z zaproszonych ośrodków. 

Ze wszystkich działań projektowych – zmontowany został krótki film promujący ideę integracji - umieszczony na stronach internetowych (oprócz naszej) Gminy Brzozów oraz Fundacji „Orzeł”.

Zarówno od młodzieży, jak i naszych podopiecznych dowiedzieliśmy się, że wspólnie spędzony czas był dla nich bardzo cenny, a cel projektu, jakim była integracja, został osiągnięty.

Bardzo wzruszające dla nas wszystkich było spotkanie zorganizowane na zakończenie projektu. Młodzież otrzymała od nas pamiątkowe dyplomy. Natomiast my otrzymaliśmy oprawione w antyramę wspólne zdjęcie, które zrobiliśmy sobie na wycieczce do Krosna. Młodzież zadeklarowała chęć udziału w kolejnych warsztatach rękodzielniczych z naszymi podopiecznymi, a także pomoc wolontaryczną dla naszego ośrodka przy kolejnych imprezach.

gimbazaimy2014 (500x334)

Kilka słów o Fundacji „Orzeł”

Fundacja Rozwoju Podkarpacia dla Młodych „Orzeł” z Ustrzyk Dolnych powstała       w 2012 roku. Fundatorami są Jacek Imioła i Emil Adamko. Głównymi celami, jakie stawiają sobie fundatorzy, jest działanie na rzecz młodych osób.

Fundacja do tej pory realizowała głównie projekty nakierowane na integrację młodzieży z różnych krajów i kształtowanie umiejętności kreatywnego współdziałania.  

Projekt „Sztuka drogą do integracji” zapoczątkował naszą współpracę oraz wspólne plany na przyszłość.

Całe przedsięwzięcie uruchomiło lawinę ludzi dobrej woli – bez której z całą pewnością nie moglibyśmy zorganizować tak dużego przedsięwzięcia. Słowa szczególnego podziękowania kierujemy do: Burmistrza Brzozowa p.Józefa Rzepki oraz jednostek organizacyjnych Gminy zaangażowanych w przygotowanie i obsługę Dnia Otwartego. Fundacji Rozwoju Podkarpacia dla Młodych Orzeł z Ustrzyk Dolnych, o. proboszczowi Janie Gruszce, paniom z   Koła Gospodyń Wiejskich ze Starej Wsi z p. Małgorzatą Płonką która kierowała pracami podczas warsztatów kulinarnych. OSP ze Starej Wsi oraz Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie, p.Andrzejowi Kędrze - Prezesowi Brzozowskiemu Klubowi Sportowemu Ju Jitsu, p.Andrzejowi Rzepce, firmie Dar Med              z Brzozowa, p. Zegarowiczom za udostępnienie zjeżdżalni  i zaangażowanie w prace przygotowawcze do Dnia Otwartego. Sponsorom nagród w konkursie :1) FHU An.Kop Mirosław Stankiewicz kompleksowe prace budowlane i drogowe z Domaradza 2) Fundacji im. Stanisławy Bieńczak  z Brzozowa 3) Szkółce krzewów ozdobnych Jan Tomaka               z Trzebowniska. 

Wszystkim ośrodkom które swoimi stoiskami wystawowo – handlowymi uświetniły spotkanie, dyrektorowi Zespołu Szkół w Starej Wsi p. Stanisławowi Chrobakowi, młodzieży gimnazjalnej ze szkoły ze Starej Wsi wraz z nauczycielami za zaangażowanie                    w prace projektowe a także rodzicom naszych uczestników. Nie jesteśmy w stanie wymienić z imienia i nazwiska wszystkich zaangażowanych w całe przedsięwzięcie, natomiast z całą pewnością doceniamy każdą formę okazanej pomocy i z głębi serca dziękujemy.

                                                                                         B. U.

Poniżej film promujący nasz projekt: