Get Adobe Flash player

Pracownia Wikliniarska

J.W.Goethe powiedział że: „Nie tylko sztuka i wiedza, ale także cierpliwość musi być częścią dzieła”. Sentencja ta znajduje swoje odzwierciedlenie w funkcjonowaniu pracowni wikliniarskiej. Praca w tym zakresie wymaga zapamiętywania poszczególnych etapów splotu, wysiłku, skupienia a przede wszystkim cierpliwości.
Wiklina jest bardzo przyjaznym materiałem dla dłoni, odpowiednio przygotowana (namoczona), całkowicie poddaje się osobie tworzącej z niej wyroby. Dzięki tworzeniu prac polepszamy sprawność manualną. Ponadto w naszej pracowni bazujemy również na innych materiałach plecionkarskich takich jak: taśma wiklinowa, taśma ratanowa, korek, łuszczka, brzoza oraz łyko. Wykorzystujemy łączenie elementów typu: wiklina-drewno, wiklina-sklejka a także wiklina-sznurek.
Efektem naszej pracy są przedmioty użytkowe i ozdobne tj. koszyki, oprawy na doniczki, tace, flakony, galanteria oraz rzeźby i formy przestrzenne.
Celem pracowni wikliniarskiej jest rozwijanie ekspresji, ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości i uwagi. Co więcej praca ta pobudza wyobraźnię, uczy dyscypliny i współpracy w grupie.
Wyplecione prace dają uczestnikom wiele satysfakcji, często są wykorzystywane do kompozycji kwiatowych, biorą udział w wystawach, jak również cieszą się powodzeniem na giełdach i kiermaszach.